Lecznictwo szpitalne
Szpital w Centrum Multi-Medica powstał w 2002 roku, na oddziałach wykonywane są zabiegi planowe z krótkotrwałym pobytem pacjenta w szpitalu.
W szpitalu mieszczą się 2 sale operacyjne oraz sale 2 sale pobytowe. Zakres operacji dotyczy wielu specjalności takich jak:
- chirurgia ogólna,
- chirurgia naczyniowa,
- ortopedia,
- laryngologia
- oraz chirurgia plastyczna.
Operacje przeprowadzane są metodami klasycznymi, endoskopowo, energią cieplną (RFA) jak również terapią z wykorzystaniem systemu VenaSeal (klejenie żył).
Zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz komercyjnie. Finansowanie usług w naszym Centrum odbywa się również poprzez system ratalny. Serdecznie zapraszamy do kontaktu, stworzymy plan leczenia i symulację wysokości rat.
Przygotowanie do zabiegu
Drogi Pacjencie!
Każdy zabieg i operacja wymaga przygotowania, dlatego warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
Wizyta kwalifikacyjna. Na wizycie lekarz poinformuje jakie badania i szczepienia trzeba wykonać przed zabiegiem. Podstawowe badania to: morfologia, APTT, INR, antygen Hbs, przeciwciała HCV i EKG. Jednak to lekarz zleca wykonanie badań i decyduje jakie badania powinieneś wykonać. Poproś lekarza, aby dokładnie wyjaśnił ci, dlaczego zabieg jest konieczny oraz na czym będzie polegał. Lekarz powinien poinformować cię o możliwych powikłaniach. Interwencja chirurga zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, niezależnie od tego, czy będzie to zabieg laparoskopowy czy tradycyjny. Jeśli twoja operacja jest zaplanowana, zdążysz wypełnić wszystkie wcześniejsze zalecenia lekarza i zgromadzić potrzebną dokumentację.
W przypadku infekcji i innych zakażeń zalecane jest odroczenie zabiegu do czasu zupełnego wyleczenia infekcji.
Pacjent z problemami kardiologicznymi i innymi chorobami przewlekłymi powinien zgłosić się do lekarza anestezjologa, który poinformuje jaka forma znieczulenia jest dla niego najlepsza.
Każda osoba oddająca się w ręce chirurga powinna być zaszczepiona przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B).
- Jeśli do operacji zostało co najmniej 6 tygodni, szczepisz się dwa razy (powtarzasz po miesiącu od pierwszej dawki). Na zabieg możesz zgłosić się po 2 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (trzecia dawka ? po sześciu miesiącach od pierwszej)
- Jeśli zabieg jest pilny, szczepienie wykonujesz w trybie, o którym poinformuje cię lekarz.
- Jeśli szczepienie przeciw WZW typu B miało miejsce ponad 5 lat temu, koniecznie zbadaj krew na przeciwciała anty-Hbs. Jeśli miano przeciwciał okaże się wysokie, nie musisz szczepić się ponownie.
Dzień zabiegu. Pierwsze kroki skieruj do rejestracji. Następnie trafisz na oddział, gdzie zajmie się tobą pielęgniarka.
Koniecznie zabierz ze sobą:
- Dokumenty: skierowanie do szpitala, wystawione przez lekarza; dowód tożsamości; dowód ubezpieczenia, np. druk RMUA, wystawiony przez zakład pracy, legitymację emeryta-rencisty, itp.
- Dokumentację medyczną: historię choroby, wypis ze szpitala, grupa krwi, itp.; wyniki badań laboratoryjnych; zaświadczenie o przebytym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B;wyniki badań obrazowych.
- Rzeczy osobiste: piżama; przybory toaletowe (pasta i szczoteczka do zębów, grzebień, itp.); kapcie lub/i klapki pod prysznic; zapasowy komplet bielizny; kule (zabiegi ortopedyczne); leki stosowane przewlekle. Numer kontaktowy do rodziny i/lub telefon komórkowy z ładowarką.
W tym dniu należy pozostać na czczo jeżeli zabieg zaplanowany jest na godziny poranne lub na czczo na 6 godzin przed zabiegiem. Leki należy przyjmować według zaleceń lekarza lub skonsultować się z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg.
Na oddziale zabiegowo-operacyjnym:
Wywiad. Lekarza interesować też będzie, jakie schorzenia występują wśród twoich najbliższych krewnych. Należy także powiedzieć o ewentualnym uczuleniu, zwłaszcza na antybiotyki, środki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe i na niektóre pokarmy. Poinformuj też lekarza, jeśli przebyłeś zapalenie wątroby (typu B lub C) lub jesteś zakażony wirusem HIV. Powiedz lekarzowi o tatuażach, kolczykach itp.
Zgoda na operację ? jest to dokument, który trzeba podpisać w dniu zabiegu. Jeśli operowana ma być osoba niepełnoletnia, zgodę tę podpisują rodzice.
Rodzaj znieczulenia ? lekarz powinien poinformować cię o rodzaju środka znieczulającego, jaki zastosuje podczas operacji. Decyzja należy do niego i do anestezjologa.
Pamiętaj o protezach zębowych ? jeżeli masz taką protezę (pełną lub częściową), przed operacją wyjmij ją i schowaj. Pozostawienie jej w ustach mogłoby stanowić przeszkodę podczas intubacji i spowodować zadławienie.
Po zabiegu. Lekarz powinien poinformować cię ile trwała i jak przebiegała operacja. Jeśli wystąpiły komplikacje, też musisz o tym wiedzieć.
Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym z sedacją anestezjologiczną stan świadomości pacjenta jest zdecydowanie lepszy niż po ze znieczuleniu ogólnym. Pacjent może być nieco senny.
Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym większość pacjentów jest senna i nie w pełni świadoma przez kilka ? kilkanaście godzin. W tym okresie mogą pojawić się dreszcze spowodowane wychłodzeniem ciała oraz nudności i wymioty spowodowane środkami podawanymi w czasie operacji. Poinformuj pielęgniarkę o jakichkolwiek dolegliwościach, dusznościach czy problemie z oddaniem moczu!
Powrót do domu. Odbywa się kilka godzin po zabiegu lub rano, następnego dnia po operacji, w zależności od rodzaju zabiegu. Ze względu na zastosowane podczas operacji leki znieczulające nie należy prowadzić samochodu przez 24 godziny. Pacjent powinien wrócić do domu pod opieką innej osoby. Po niektórych zabiegach możliwy jest samodzielny powrót do domu ? w tym przypadku to lekarz podejmuje decyzję.
Przed opuszczeniem oddziału otrzymają Państwo wszystkie dane dotyczące zabiegu, wypis, zalecenia jak również dane kontaktowe aby w razie pytań lub wątpliwości skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.
Wypis ? zawiera nazwę schorzenia, z powodu którego konieczne było leczenie szpitalne, a także szczegółowy opis procedur medycznych, wraz z listą wszystkich zastosowanych leków. Oprócz relacji z przebiegu terapii, w wypisie znajdują się też zalecenia na przyszłość ? leki i konieczne badania kontrolne. Dołącz wypis do swojej karty u lekarza pierwszego kontaktu.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące przebiegu okołooperacyjnego, prosimy o kontakt.
Informacje na temat zabiegów i operacji mogą Państwo znaleźć na poszczególnych podstronach.