Obecnie: otwarte.

 

Dzisiaj pracujemy od 07:30 do 21:00

Palec trzaskający lub strzelający

Palec trzaskający

Jest to często spotykana dolegliwość, wywołana przez proces zapalny toczący się w obrębie pochewek włóknistych i troczków, w których przesuwają się ścięgna zginaczy palców ręki.Typowe objawy: palec zgina się, ale z trudem możemy go wyprostować, czemu towarzyszy charakterystyczne, bolesne ?przeskakiwanie?. W krańcowym stadium choroby czynne prostowanie palca nie jest możliwe, co oznacza, że pacjent sam nie może wykonać ruchu wyprostowania zgiętego palca, lecz musi pomagać sobie prostując palec przy użyciu drugiej ręki.

Kwalifikacja pacjentów do leczenia operacyjnego

Niekiedy stosowanie leków przeciwzapalnych lub wstrzykiwanie leku sterydowego do pochewek ścięgien przynosi poprawę. Gdy takie postępowanie nie odnosi skutku konieczne jest leczenie operacyjne.

Technika operacyjna

Po znieczuleniu i założeniu opaski uciskowej Esmarcha na ramię wykonuje się cięcie skórne na powierzchni dłoniowej śródręcza nad ścięgnem. Ostrożnie preparując tkanki uwidacznia się ścięgna zginaczy i przecina pierwszy troczek przebiegający nad nimi. Jeśli w wyniku takiego zabiegu uzyskujemy swobodne przesuwanie ścięgna, to zamykamy ranę, zakładamy opatrunek, a pacjent rozpoczyna ćwiczenia w pierwszej dobie po operacji.

Pobyt na oddziale i rekonwalescencja

Pacjent zostaje przyjęty do szpitala, następnie jest operowany, a zwolnienie do domu następuje w kilka godzin po operacji, a więc pobyt na oddziale przez całą dobę nie jest zwykle potrzebny. Konieczne są ćwiczenia zgięcia i wyprostu operowanego palca wykonywane systematycznie w okresie pooperacyjnym oraz kontrola w poradni po ok. 2 tygodniach. Powrót do pracy jest możliwy po zagojeniu rany.

Badania przedoperacyjne: APTT

Znieczulenie: miejscowo- przewodowe

Czas operacji: 30 min w trybie ambulatoryjnym

Kontrole: 1 doba , 12-14 doba (szwy)

Możliwe powikłania

Powikłanie są typowe dla każdej operacji chirurgicznej i występują bardzo rzadko (krwiak, zakażenie okolicy operowanej).