Obecnie: zamknięte.

 

Dzisiaj pracujemy od 07:30 do 13:30

Borelioza

Borelioza to przewlekła, wieloukładowa choroba wywołana przez krętka Borrelia burgdorferi.

Krętki boreliozy atakują przede wszystkim komórki nerwowe, mięśniowe, nabłonek, śródbłonek i komórki tkanki łącznej.

Pierwszy, najważniejszy objaw zakażenia to rumień wędrujący powstający w miejscu ukłucia kilka dni po ugryzieniu. Jego wystąpienie jest bezwzględnym wskazaniem do antybiotykoterapii,  która wg ILADS (międzynarodowego stowarzyszenia lekarzy i naukowców zajmujących się boreliozą i koinfekcjami) powinna trwać ok 6 tyg. Tylko wcześnie wykryta i leczona choroba może zostać wyleczona, dlatego niekiedy lekarze sugerują terapię antybiotykową nawet jeśli rumień nie wystąpił.

Rozpoznanie choroby z Lyme jest bardzo trudne, jeśli nie mieliśmy szczęścia i na ciele nie pojawił się rumień możemy wykonać testy, ale nie wcześniej niż 6 tygodni od ukąszenia i nie wcześniej niż 6 tygodni od zakończenia leczenia antybiotykami!

Badania dostępne na rynku to:

 • test Elisa ? czułość ok 40% ? najtańszy i najbardziej zawodny test, identyfikuje ogólnie przeciwciała, daje wiele reakcji krzyżowych (pozytywny przy zakażeniu Helicobacter Pylori) ? 30zł
 • test Western Blot ? czułość ok 50% ? dodatni wynik testu świadczy o czynnej boreliozie. Jeśli wynik testu jest ujemny, a objawy wskazują na zakażenie, warto powtórzyć badanie kilkakrotnie, gdyż w badanej próbce krwi mogło nie być przeciwciał ? 115 zł
 • test KKI ? czułość ok 90% ? wykrywanie kompleksów immunologicznych zawierających przeciwciała przeciw Borrelia burgdorferi ? 317 zł
 • test LTT ? czułość ok 90% ? warto go wykonać jeśli test Western Blot wychodzi ujemnie ? test jest pomocny w monitorowaniu skuteczności leczenia choroby ? 518 zł

Wszystkie testy wykonuje się w dwóch klasach IgG i IgM.

Badania można wykonać w naszej placówce od poniedziałku do soboty w godzinach porannych, czytaj dalej

Uwaga!

 • Oprócz boreliozy kleszcze przenoszą inne bakterie, wirusy czy pierwotniaki. Najczęściej występujące koinfekcje to: bartonella, babeszjoza, chlamydia pneumoniae, mycoplazma pneumoniae, brucella, yersinia, toksoplazmoza, wirus EBV, kleszczowe zapalenie mózgu.
 • Kleszcza usuwamy mechanicznie narzędziami do tego przeznaczonymi. Są one dostępne w każdej aptece! Kleszcza nie smarujemy, nie wypalamy, nie wykręcamy, nie urywamy! Jeśli nie potrafimy usunąć pajęczaka samodzielnie to najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w najbliższym punkcie medycznym. Po usunięciu kleszcza oddajemy go do badania, aby sprawdzić czy jest zakażony!
 • Stosujemy preparaty i odstraszacze, które ochronią nas przed ugryzieniem. Zabezpieczmy również zwierzęta domowe, które wnoszą kleszcze do domu. Oglądamy swoje ciało po powrocie z podwórka.
 • Co 3 kleszcz jest zarażony!
 • Tylko 30 % zakażonych osób ma rumień!
 • Borelioza jest obecnie najczęściej występującą chorobą zakaźną w Polsce! Do listopada 2016 roku zarejestrowano 17852 zachorowania! Nie wiemy ile jest niezarejestrowanych przypadków.
 • Nie ma szczepionki  chroniącej przed zachorowaniem na boreliozę.

W naszej aptece są do nabycia preparaty na i odstaraszacze na kleszcze oraz narzędzia do usuwania kleszczy.

Poprzednia aktualność Następna aktualność