Obecnie: zamknięte.

 

Dzisiaj pracujemy od 07:30 do 13:30

Położna

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota

Monika Portacha

Specjalista dla dzieci i dorosłych

Monika Portacha

Specjalista dla dzieci i dorosłych

Położna Środowiskowo-Rodzinna

Kim jest położna środowiskowo-rodzinna i czy jest nam potrzebna?
Położna towarzyszy kobietom od wieków, już w średniowieczu akuszerki pomagały przy porodach stosując różne zioła, mikstury i pozycje ułatwiające poród. W dzisiejszych czasach położne w dalszym ciągu pomagają matkom we wszystkich życiowych sprawach.

Ogromna część położnych środowiskowych pracuje w szpitalu, uczy się przede wszystkim położnictwa i ginekologii. Zdobywa wiedzę z dziedziny seksuologii i pediatrii, psychologii, socjologii, pedagogiki czy etyki. Zakres wiedzy i umiejętności jaki muszą posiąść położne środowiskowe, aby dobrze wykonywać swój zawód, jest naprawdę ogromy i warto z tej wiedzy korzystać.
Położna środowiskowa pomaga odpowiedzieć na pytania związane z ciążą, z przygotowaniem do szpitala i do porodu, z połogiem, z karmieniem piersią oraz dietą kobiety karmiącej, pomaga w opiece nad noworodkiem.

Kto może skorzystać z usług położnej?

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez NFZ, położna ma obowiązek opieki nad matką (od 21 tygodnia ciąży), noworodkiem do 6 tygodnia po porodzie i nad całą rodziną. Z racji swojego wykształcenia położna środowiskowo-rodzinna ma kwalifikacje także do przygotowania pacjentki do porodu. Mogą to być kursy w szkole rodzenia, konsultacje, rozmowy indywidualne.

Kiedy i dlaczego skorzystać z usług położnej?

Z położną środowiskową warto spotkać się przed porodem. Konsultacja dotyczy wtedy oceny samopoczucia fizycznego i psychicznego pacjentki. Położna pomoże rozwiązać dylematy związane z wyprawką dla dziecka jak również opowie co czeka mamę w poszczególnych okresach porodu, o pierwszym kontakcie z nowo narodzonym dzieckiem. Powie jak przygotować dom i otoczenie na nowego członka rodziny. Poznana już położna odwiedzi rodzinę również po porodzie, w domu na wizycie patronażowej, na której można zadać wszelkiego rodzaju pytania dotyczące, opieki, karmienia, kąpania, przewijania czy pielęgnowania dziecka. Warto ten czas dobrze wykorzystać i wcześniej zastanowić się czego chcielibyśmy się dowiedzieć, nauczyć, o co zapytać. W czasie wizyty położna zbada noworodka, sprawdzi czy pępek goi się prawidłowo, jak wygląda jego skóra i ciemiączko, czy dziecko ma prawidłowe odruchy neurologiczne. Wypełni odpowiednią dokumentację medyczną. Oprócz tego położna pyta też kobietę, o jej krocze, bliznę (jeżeli poród był przez cesarskie cięcie), ocenia stan obkurczającej się macicy, stan piersi, uczy techniki karmienia piersią, pokazuje jak przewija się dziecko.

Położna może również zdjąć szwy i doradzić odpowiednią dietę dla matek karmiących lub skierować do dietetyka. W razie wątpliwości może odwołać się do rady specjalistów pediatrów lub ginekologów, zachęcić do zrobienia istotnych dla każdej kobiety badań takich jak cytologia i badanie piersi. Wyjaśni jak prawidłowo samemu badać swoje piersi, co może mieć istotne znacznie dla wczesnego wykrycia nowotworu. Kobiety będące jeszcze w okresie połogu mogą uzyskać informacje na temat płodności, metod antykoncepcji i naturalnych metod planowania rodziny.

Jak skorzystać z usług położnej środowiskowej?

W Centrum Multi-Medica jest możliwość skorzystania z usług położnej w ramach NFZ. Wystarczy wyrazić chęć spotkania, a położna skontaktuje się z Państwem. Wizyta położnej w waszym domu jest bardzo ważnym elementem sprzyjającym podniesieniu wiedzy nie tylko na temat porodu i połogu.