Obecnie: zamknięte.

 

Dzisiaj pracujemy od 07:30 do 13:30

Artroskopia kolana

Najczęstszym i najbardziej narażonym na kontuzje stawem w ciele człowieka jest staw kolanowy. Tylko poprzez odpowiednią dbałość możemy cieszyć się prawidłową czynnością tego stawu oraz całego narządu ruchu.

Staw kolanowy odpowiada za połączenie uda i podudzia. Staw ten tworzą: kość udowa, kość piszczelowa, oraz rzepka. Cała ta struktura jest wspomagana licznymi więzadłami tj. więzadła krzyżowe, poboczne, podkolanowe, zaś pomiędzy powierzchniami stawowymi znajdują się chrząstki zwane łąkotkami. Właśnie w tym stawie zachodzi ruch zginania i prostowania a w niewielkim stopniu nawet ruch okrężny.

Wzrost aktywności sportowej oraz jakże częsta w naszych czasach nadwaga, jest głównym powodem coraz częstszych kontuzji kolan.  Najważniejsze jest zwracanie uwagi na nawet z pozoru niegroźne urazy czy rzadkie bóle kolan, niestety może to prowadzić do bardzo poważnych skutków. Leczenie zaniedbanych stawów kolanowych często wiąże się z trudnym i długotrwałym wysiłkiem. Bez względu na wiek i sport jaki uprawiasz (lub będziesz uprawiać) należy odpowiednio dobrać poziom wysiłku do stanu sprawności fizycznej i masy naszego ciała, gdyż nieprzygotowane struktury ciała są znacznie bardziej narażone na kontuzję.

Poprzez  takie zaniedbania i nierozwagę możemy spotkać się z różnymi kontuzjami.

Uszkodzenie więzadeł krzyżowych ? ważnym objawem uszkodzenia więzadła krzyżowego jest słyszalny trzask. Innym symptomem może być narastający z dnia na dzień krwiak oraz uczucie niestabilności kolana, tzw. ?uciekanie? kolana. Leczenie może być zachowawcze tj. po nakłuciu kolana i usunięciu krwiaka stosuje się unieruchomieni, oraz leczenie operacyjne.

Rozerwanie łąkotek ? taką kontuzję może spowodować uraz (silne uderzenie z boku kolana, przy zgiętym stawie), ale najczęściej jest to suma powtarzających się mikrourazów. Objawem uszkodzenia łąkotki może być tzw. blok kolana. Powoduje on, że nie możemy od razu wyprostować lub zgiąć kolana. Uszkodzeniu łąkotki może towarzyszyć wysięk w stawie, ograniczenie ruchu spowodowane bólem, jak również uciekanie kolana. Leczenie uszkodzonej łąkotki może być operacyjne lub zachowawcze.

Zwichnięcie rzepki ? polega na przemieszczeniu rzepki z właściwego miejsca. Objawem jest ból, powiększony obrys kolana spowodowany krwiakiem, oraz ograniczona ruchomość stawu.

Zwichnięcia rzepki ulegają dość łatwo nastawieniu, które jest istotnym elementem leczenia. Bardzo często jednak zniszczeniu ulegają także inne struktury.

Chondromalacja kolana ? czyli niszczenie chrząstki stawowej ? powodem tej choroby mogą być sumujące się mikrourazy, nadwaga, predyspozycja genetyczna oraz przeciążania stawów. Choroba ta objawia się słyszalnym strzelaniem w kolanie, bólem w przedniej części stawu kolanowego (szczególnie przy kucaniu), niepewnością stawu przy obciążaniu go, trzeszczeniem w kolanie itp.

Jeśli zauważymy niepokojące boleści lub tzw. ?uciekające kolano? należy unieruchomić kończynę i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą. Uszkodzenie łękotki przejawia się bólem po wewnętrznej (przyśrodkowej) lub zewnętrznej (bocznej) stronie stawu, jest to zależne od uszkodzonych struktur kolana. Bardzo częstym objawem jest uczucie przeskakiwania stawu. Należy także zwrócić szczególną uwagę na stan zdrowotny kończyn wówczas, gdy nie potrafimy wyprostować lub zgiąć kolana. Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy konieczne będzie wykonanie badań diagnostycznych. W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać zdjęcie rentgenowskie, a następnie badanie ultrasonograficzne, które  potwierdzi lub wyeliminuje podejrzenie o uszkodzenie łękotki przyśrodkowej. Tylko w wyjątkowych przypadkach jesteśmy kierowani na wykonanie  rezonansu magnetycznego.

Uszkodzenie łąkotki jest uszkodzeniem mechanicznym, ściśle związanym z ingerencją operacyjną nazywaną artroskopią. Wskazaniami do wykonania zabiegu są urazy stawów, niestabilności ruchów w stawach, złamania śródstawowe, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zmiany zwyrodnieniowe, obecność ciał obcych w stawie, rzadko nowotwory w obrębie stawów.

  • Zabieg trwa ok 30 minut.
  • Artroskopię wykonuje się w warunkach sali operacyjnej. Aby wprowadzić artroskop do stawu wykonuje się niewielkie nacięcia skóry w ściśle określonych miejscach.
  • Kilka godzin po zabiegu pacjent wraca do domu.
  • W związku z tym, iż łąkotki nie posiadają unerwienia bólowego, lekoterapie, rehabilitacje czy fizykoterapie powodują tylko ustąpienie bólu, a co najważniejsze nie leczą.

Nie zapominajmy jak bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe jest leczenie urazów w obrębie kolana, dlatego zespół ortopedów Centrum Multi-Medica Sp. z o.o. zaleca, abyśmy dbali o swoją sylwetkę i sprawność fizyczną, aby uniknąć tych nieprzyjemności.