Obecnie: otwarte.

 

Dzisiaj pracujemy od 07:30 do 20:00

Żylaki kończyn dolnych – termoablacja radiowa RF, klejenie żył, skleroterapia

Żylaki kończyn dolnych zalicza się do najczęstszych chorób obserwowanych nie tylko w Polsce ale i na świecie. Są one przyczyną różnych dolegliwości takich jak odczucie zmęczenia nóg, obrzęki, skurcze i pieczenie. Dolegliwości te nasilają się w ciągu dnia, ustępują zaś wieczorem, w nocy lub podczas spacerów. Jest to choroba dotykająca w większości kobiety a dolegliwości nasilają się podczas dni przedmiesiączkowych. Wbrew pozorom odpowiednim momentem do konsultacji nie są widoczne obrzęki kończyn dolnych, ale już wczesne stadium choroby tak zwane „pajączki”.

Żylaki kończyn dolnych można leczyć na kilka sposobów, wybór  właściwej metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od samego stanu zdrowia pacjenta. W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz skieruje na badanie USG Doppler Duplex, które pomoże w ocenie wydolności układu żylnego.

Wczesne stadium choroby, oraz śródskórne poszerzenia żylne zwane potocznie „pajączkami” leczymy przez nastrzykiwanie środkami obliterującymi powodującymi ich zamykanie i zanikanie, tzw. skleroterapia. Stadium bardziej zaawansowane obecnie leczy się metodami operacyjnymi. Istnieje kilka metod operacyjnych: tradycyjne, polegające na wyrwaniu żyły odpiszczelowej tzw. stripping, metoda laserowa EVLT, terapia z wykorzystaniem systemu klejenia żył VenaSeal czy termoablacja radiowa RF (ablacja prądem o częstotliwości radiowej, ang. radiofrequency ablation, RFA). Obecnie nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych w dużym stopniu wypierają tą tradycyjną, przemawia za tym krótki okres rekonwalescencji, znacznie niższy poziom bólowy,  a co najważniejsze wyższy komfort psychiczny pacjenta.

Skleroterapia to metoda polegająca na wstrzyknięciu do wnętrza żyły środka obliterującego. Środek ma na celu trwałe zamknięcie żyły. Do wstrzyknięcia środka używa się bardzo cienkich igieł insulinowych. Wstrzyknięcie leku powoduje obkurczenie się żyły, jej podrażnione ściany włóknieją po czym zanika przepływ krwi a ?pajączek? zanika. Zamknięcie Owych ?pajączków? naczyń zasilających wpływa także na unieszkodliwienie bardzo drobnej sieci żylnych, unikamy zatem bezpośredniego podawania leku. Skleroterapia jest doskonałą metodą leczenia najprostszych żylaków oraz śródskórnych poszerzeń żylnych.

SYSTEM ZAMYKANIA ŻYŁ VENASEAL?

System VenaSeal usprawnia przepływ krwi poprzez uszczelnienie bądź zamknięcie zmienionej chorobowo żyły. System dostarcza niewielkie ilości kleju medycznego do chorej żyły. Klej powoduje zasklepienie żyły, a przepływ krwi jest przekierowany do pobliskich, zdrowych żył. Do zamknięcia żyły wykorzystywane są bardzo małe ilości kleju VenaSeal. Z upływem czasu organizm w naturalny sposób go wchłonie. Zabieg z wykorzystaniem VenaSeal został opracowany tak, aby skrócić czas rekonwalescencji. Wielu pacjentów prowadzi normalną aktywność bezpośrednio po zabiegu. Lekarz pomoże zdecydować kiedy możliwy będzie powrót do normalnej aktywności.

PAMIĘTAJ

Żylaki kończyn dolnych mogą być objawem poważniejszego problemu – refluksu żylnego.

Lekarz może Państwu pomóc w rozpoznaniu tego schorzenia.W zdrowych żyłach nóg znajdują się zastawki, które ukierunkowują przepływ krwi do serca. Refluks żylny występuje, gdy zastawki te przestają poprawnie działać, przez co krew płynie w odwrotnym kierunku (tzw. refluks) i zalega w żyłach podudzi. Objawy nieleczonego refluksu żylnego mogą z czasem ulec pogorszeniu.

Terapia refluksu w żyłach powierzchniowych ma na celu ograniczenie lub zatrzymanie wstecznego przepływu krwi. Leczenie zmienionej chorobowo żyły poprawia ogólny przepływ krwi i łagodzi objawy. W przypadku niektórych pacjentów noszenie pończoch uciskowych wystarczy, aby zapewnić poprawę krążenia krwi. W innych przypadkach do usprawnienia przepływu krwi konieczne jest zamknięcie lub usunięcie zmienionej chorobowo żyły. W wyniku zamknięcia lub usunięcia zmienionej chorobowo żyły przepływ krwi jest skierowany do sąsiadujących zdrowych żył. Lekarz może pomóc w wybraniu najodpowiedniejszej dla Państwa metody leczenia.